Pompy ciepła
Zadaniem pomp ciepła jest pozyskanie energii ze środowiska, jej przetworzenie, transport i dostarczenie do instalacji grzewczej w celu zapewnienia właściwej temperatury wewnątrz budynku. Główną ich zaletą jest bezobsługowość, dzięki czemu nie ma wysokich kosztów eksploatacyjnych. Urządzenia te to nowoczesne źródła ciepła, będące energooszczędnym i ekologicznym sposobem ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Są rozwiązaniem całorocznym, gdyż ogrzewają zimą i chłodzą latem.
Jest to rozwiązanie ograniczające emisję zanieczyszczeń, istnieje więc możliwość uzyskania dofinansowania do inwestycji.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Przeznaczenie pomp ciepła jest niemal takie samo jak kotła gazowego lub zasilanego innym paliwem stałym, ale ich efektywność zależy od sposobu pozyskiwania energii. Podzielone są one ze względu na dolne i górne źródło, czyli miejsce, z którego pobierana jest energia, np. powietrze, grunt, wody podziemne oraz to, do którego oddawane jest nagromadzone ciepło, takie jak kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe. Ze względu na różne rodzaje dolnego źródła, można je pogrupować na:
- pompy ciepła gruntowe;
- pompy ciepła typu woda;
- pompy ciepła typu powietrze-woda.